KOLORY POLSKI
9. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej
27 czerwca –7 września 2008


Dyrektor festiwalu
Tomasz Bęben

PROGRAM FESTIWALU


KONCERT I

 
 
  ŁÓDŹ
27 czerwca 2008 / piątek / 19.00in

KONCERT INAUGURACYJNY
FILHARMONIA ŁÓDZKA / ul. Narutowicza 20/22

„Muzyka starego Gdańska”

Zespół Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” / Agnieszka Tomaszewska sopran / Przemysław Mazur, Wojciech Koprowski skrzypce / Tomasz Ślusarczyk trąbka / Alina Kowalska-Pińczak dyrygent / Andrzej Januszajtis prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Johann Sebastian Bach Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę d-moll BWV 1043
Kaspar Förster młodszy Sonata a 7
Maximilian Dietrich Freisslich Psalm nr 109 „Dixit Dominus”
Johann Sebastian Bach Kantata „Jauchzet Gott in allen Landen” BWV 51
Andrzej Hakenberger Motety: „Dulcis Jesu”, „Exultate Justia”
Johann Valentin Meder Sonata „Der Polnische Pracher”
Johann Balthasar Christian Freisslich Kantata na uroczysty dzień urodzin najjaśniejszego Pana, Króla Augusta III i uroczyste poświęcenie królewskiego posągu w Dworze Artusa w Gdańsku 7 października 1755 roku (fragmenty)

Galeria »


KONCERT II

 
 
 
 
 
   ŁĘCZYCA
5 lipca 2008 / sobota / 21.00

DAWNY ZAKŁAD KARNY W ŁĘCZYCY / ul. Pocztowa 12

„Poszukiwani”

Projekt multimedialny do muzyki Artura Zagajewskiego i Jacka Partyki

Artur Zagajewski i Jacek Partyka realizacja elektronicznych partii utworów / Maciej Walczak wizualizacje wideo (live) / Leszek Kołodziejski akordeon / Sławomir Granatowicz – saksofon sopranowy i altowy / Tomasz Guliński śpiew alikwotowy, werbel / Karolina Ledwoń taniec, ruch / Maja Magda Urbańczyk śpiew / Michał Brzeziński przygotowanie projekcji

PROGRAM PROJEKTU
Artur Zagajewski „TR13” na didgeridoo, taśmę, wideo i śpiew alikwotowy
Artur Zagajewski „Glassmusic-motet” na klarnet, akordeon, wiolonczelę, fortepian, taśmę i wideo
Artur Zagajewski „Secession Club” na saksofon altowy i taśmę
Jacek Partyka Tryptyk „Three new styles”:
1. „Space’s minimal” na amplifikowany akordeon, werbel i taśmę
2. „Object’s minimal” na amplifikowany obiekt i taśmę
3. „Sonor’s minimal” na amplifikowany kwartet smyczkowy i taśmę.

Galeria »


KONCERT III

 
 
 
   ROGÓW
6 lipca 2008 / niedziela / 17.00

ARBORETUM SGGW W ROGOWIE / ul. Leśna 1

„Granie na polanie”

Zespół „Małe Instrumenty”: Maciej Bączyk / Jędrzej Kuziela / Maciej Markowski / Tomasz Orszulak / Marcin Ożóg / Paweł Romańczuk

PROGRAM KONCERTU
11.00 zwiedzanie arboretum / 13.00 wycieczka kolejką wąskotorową na trasie Rogów – Głuchów ze zwiedzaniem barokowego kościółka, w drodze powrotnej ognisko i smażenie kiełbasek (bilety dla melomanów w cenie 8 i 5 PLN) / 16.00 powrót do Rogowa / 17.00 koncert w plenerze.

Wideo »    Galeria »


KONCERT IV

 
 
  SULEJÓW
12 lipca 2008 / sobota / 19.00

OPACTWO CYSTERSÓW – KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. TOMASZA W SULEJOWIE / ul. Opacka 13
„Pieśń świętojańska o Sobótce”
Kapela Brodów: Anna Broda śpiew, cymbały, bęben / Witold Broda skrzypce, lira korbowa, drumla / Jacek Mielcarek klarnet / Piotr Zgorzelski basy kaliskie, bęben, prowadzenie tańców

PROGRAM KONCERTU

Pieśni sobótkowe: „W lesie, w leszczynie”, „Rybeczki z morza głębokiego”, „Świętego Jana”, „Poszły dzieweczki do kalineczki”, „Świętego Juna raniusieńko”, „Oj, tylko do Piotra kukułeczce kukać”, „Czarna chmura następuje” / Pieśń na frycowe „Kośniczki stoją” / Marsz / Pieśń na Matki Boskiej Zielnej „Wierni chrześcijanie” / Chodzony na okrężne / Pieśni na okrężne: „Wokoło, moja, wokoło”, „Zabij nam jegomości tłustego barana”

19.00 koncert / 21.00 warsztaty taneczne i biesiada staropolska w kompleksie „Podklasztorze” (na dziedzińcu lub – w przypadku złej pogody – w jednym z pomieszczeń kompleksu) z udziałem Kapeli Brodów i instruktora z Domu Tańca w Warszawie: wspólne śpiewanie pieśni świętojańskich i nauka tańców polskich, takich jak: kontro, krzyżak, słoneczko, wiwat, chodzony, oberek, polka, kozak suwalski / udział w warsztacie bezpłatny pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa w biurze festiwalu: Dominika Jakubowska, +48 42 664 79 97, +48 693 38 00 85, d.jakubowska@filharmonia.lodz.pl / ognisko i grill (posiłki we własnym zakresie, możliwość wykupienia noclegu w hotelu „Podklasztorze”).

Do posłuchania - materiał redaktor Anny Kolasy z Radia Łódź

Wideo »    Galeria »


KONCERT V

 
 
 
  TUM
19 lipca 2008 / sobota / 19.00

ARCHIKOLEGIATA PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. ALEKSEGO W TUMIE / k. Łęczycy

„Barok ukraiński. Między Wschodem a Zachodem”
Zespół „A Cappella Leopolis” (Lwów) / Roman Stelmaszczuk kierownictwo artystyczne

PROGRAM KONCERTU
Średniowieczny śpiew kijowski „Tilo Chrystowo”
Marcin Leopolita Trzy części „Missa Paschalis”: Kyrie, Gloria, Sanctus
Mykoła Dylecki Liturgia czterogłosowa: „Sława” / „Jedynorodnyi”, „Swiatyj Boże”, „Jedyn Swiat”
Koncerty partesowe (chóralne) z I połowy XVIII wieku (dwunastogłosowe): „Wozopych w skorbi mojej”, „Slipyj rodywyjsia”, „Se lezu”

Maksim Berezowski Stychy pryczasne: „Blażeni jaże izbral”, „Czaszu spasenija”, „Radujtesia prawedniji”
Maksim Berezowski Koncert na chór czterogłosowy „Otcze nasz”
Artemij Wedel Koncert na chór czterogłosowy „Hospody, Boże nasz”

Do posłuchania - materiał redaktor Anny Kolasy z Radia Łódź

Galeria »


KONCERT VI

 

 
 
  NIEBORÓW
20 lipca 2008 / niedziela / 19.00

KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W NIEBOROWIE / al. Legionów Polskich 68

„Muzyczna podróż po mapie Europy”
Katarzyna Wiwer sopran / „Lute Duo”: Anna Kowalska, Anton Birula lutnia, teorba, gitara barokowa / Krystyna Pietranek-Kulis prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Claudio Monteverdi Laudate Dominum, Jubilet
Alessandro Piccinini Ciacona in Partite Variate
Alessandro Grandi O quam tu pulchra es
Giulio Caccini Amarilli mia Bella
Claudio Monteverdi Quel sguardo sdegnosetto
Girolamo Kapsberger Toccata Arpeggiata
Antonio Archilei Dalle più alte sfere
Girolamo Kapsberger Kapsberger
John Dowland Fine Knacks for Ladies, Frog Galiard, The Lowest Trees Have Tops, Flow My Tears, Come Again
Anonim (XVII w.) O, przedziwna gładkości (rękopis z Biblioteki Jagiellońskiej)
Anonim (XVII w.) Taniec polski
Henry Purcell Hark! The Echoing Air a Thriumph Sings, Music for a While
William Lawet Alman, Corant 1 & 2
Henry Purcell Evening Hymn

Galeria »


KONCERT VII

 
 
 
  BEDOŃ
26 lipca 2008 / sobota / 19.00

KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI W BEDONIU / ul. Kościelna 22

„Zabrali ze sobą pieśni”
Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym „Oktoich” / ks. Grzegorz Cebulski dyrygent

PROGRAM KONCERTU
Melodia Kijowsko-Peczerskiej Ławry „Błogosławiony mąż” [Kathyzma fragm. Psalmu nr 1 z Nabożeństwa Wieczerni (Nieszporów)]
Grigorij Lwowskij Hymn ze Świętej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów „Oto Moce Niebieskie”
Nikołaj Kiedrow ojciec Ojcze nasz
Nikołaj Gachowicz „Panie, zmiłuj się” z Ektenii (Litanii) podczas obrzędu Podwyższenia św. Krzyża
Dmitrij Bortniańskij „Ciebie, Boga, chwalimy” z Wielkiej Doxologii św. Ambrożego, arcybiskupa mediolańskiego
Łukasz Górnicki Na grunwaldzkiem polu
Józef Nikorowicz Chorał „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej” (opracowanie: Jan Gall)
Bywaj, dziewczę, zdrowe (Pożegnanie) (opracowanie: Tadeusz Zathey)
Według melodii ludowej z XVII wieku „Rozmaryn”
Marsz Żuawów (opracowanie: Jan Gall)
Andrzej Markowski „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski” (opracowanie: ks. Grzegorz Cebulski)
Bułat Okudżawa Ballada o żołnierskich butach (opracowanie: ks. Grzegorz Cebulski)
Wasilij Sołowiow-Siedoj Wieczer na rejdie
Ballada rosyjska „Dwienadcat’ razbojnikow” (słowa: N. Niekrasow)
Rosyjska pieśń ludowa „Stieńka Riazin”
Dmitrij Bortniańskij Pieśń ewangelicka „Ich bete an” (słowa: Johann Wolfgang Goethe)
Wilhelm Heinrichs Wenn es Tag wird in den Bergen
Franz Schubert Lindenbaum

NA TRASIE WYCIECZKI I PRZED KONCERTEM
15:30 – Cmentarz w Pustułce – pierwsza w Polsce inscenizacja fragmentu bitwy łódzkiej (Stowarzyszenie Miłośników Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”)
około 17.00 degustacja dań regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bedoniu.

Do posłuchania - materiał redaktor Anny Kolasy z Radia Łódź

Wideo »    Galeria »


KONCERT VIII

 

 

  LUTOMIERSK
27 lipca 2008 / niedziela / 21.00

KLASZTOR KSIĘŻY SALEZJANÓW W LUTOMIERSKU / ul. Kopernika 3
 

PROGRAM KONCERTU
„Treny”
Projekt jazzowy z zastosowaniem instrumentów elektronicznych
Michał Jacaszek kompozycje, produkcja / Stefan Wesołowski aranżacja, skrzypce / Anna Śmiszek-Wesołowska wiolonczela.

Galeria »


KONCERT IX

 
  ŁOWICZ
2 sierpnia 2008 / sobota / 19.00

BAZYLIKA KATEDRALNA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. MIKOŁAJA W ŁOWICZU, STARY RYNEK

„Missa tridentina”
Polska Orkiestra XVIII Wieku / Chór Kameralny „Cantores Minores Wratislavienses” / kantorzy opactwa Benedyktynów w Tyńcu / Paul Esswood dyrygent / Tomasz Ślusarczyk kierownictwo artystyczne / Elżbieta Stępnik prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
MISSA TRIDENTINA*
Intrada (Jasna Góra, XVII w.)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki Motet „Tota pulchra es Maria”
Damian Stachowicz Koncert kościelny „Veni consolator”
Aspertia Chorał gregoriański „Asperges me Domine”
Introit Marcin Mielczewski Koncert kościelny „Ingredimini omnes” / Chorał gregoriański „Salve sancta parens”
Kyrie Marcin Mielczewski Missa Cerviensiana
Gloria Marcin Mielczewski Missa Cerviensiana
Graduale Chorał gregoriański „Benedicta et venerabilis” / Chorał gregoriański „Alleluia”
Credo Marcin Mielczewski Missa Sancta Anna
Offertorium Chorał gregoriański „Ave Maria” / Mikołaj Zieleński Salve festa dies
Sanctus Marcin Mielczewski Missa Sancta Anna
Per elevatione Motet z Tabulatury Wileńskiej „O vere digna Hostia”
Agnus Dei Marcin Mielczewski Missa Sancta Anna
Communio Chorał gregoriański „Beata viscera” / Mikołaj Zieleński Exiit sermo inter fratres / Damian Stachowicz Laetatus sum / Damian Stachowicz Litaniae de Beata Maria Virgine
*Msza trydencka, czyli msza w starym obrządku.

Galeria »


KONCERT X

 
 
 
  ŁASK
3 sierpnia 2008 / niedziela / 19.00

KOLEGIATA PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ŁASKU / ul. Warszawska 15

Koncert Tytusa Wojnowicza i Jana Bartłomieja Bokszczanina
Tytus Wojnowicz obój / Jan Bartłomiej Bokszczanin organy / Elżbieta Stępnik prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU

Marc-Antoine Charpentier Preludium z cyklu „Te Deum”
Johann Sebastian Bach Toccata i Fuga d-moll BWV 565
Johann Sebastian Bach Chorał „Jesu bleibet meine Freunde” z Kantaty nr 147
Alessandro Marcello Concerto in D
Wolfgang Amadeus Mozart Andante
Marian Sawa Burleska (Spotkanie z Kalinką)
Astor Piazzolla Oblivion
Krzysztof Komeda Kattorna
Krzysztof Komeda Moja ballada
 

Galeria »


KONCERT XI

 
 
  INOWŁÓDZ
9 sierpnia 2008 / sobota / 21.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IDZIEGO W INOWŁODZU / pl. Kazimierza Wielkiego

Koncert Gabrieli Kulki i „Raalya Trio”
Gabriela Kulka śpiew, instrument klawiszowy // „Raalya Trio”: Piotr Aleksandrowicz gitara / Kornel Jasiński bas / Robert Rasz perkusja

PROGRAM KONCERTU
piosenki z autorskiego albumu Gabrieli Kulki Out: Pilot, Królestwo i Pół, In the Lens, This City, Laleczka oraz inne utwory, między innymi: Love Me, Coup d’etat, Challenger
 

Wideo »    Galeria »


KONCERT XII

 

 
  LUTOMIERSK
10 sierpnia 2008 / niedziela / 17.00

KLASZTOR KSIĘŻY SALEZJANÓW W LUTOMIERSKU / ul. Kopernika 3

„Vox humana – vox principalis”
Iwona Hossa sopran / Waldemar Gawiejnowicz organy / Aleksandra Bęben prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Georg Friedrich Händel „Arrival of the Queen of Sheba” z opery „Salomon”
Antonio Vivaldi „Domine Deus” z „Glorii”
Alessandro Stradella Aria „Se i miei sospiri”
Wolfgang Amadeus Mozart Agnus Dei z Mszy C-dur „Koronacyjnej” KV 317
Johann Sebastian Bach „Wir setzen uns” z „Pasji wg św. Mateusza” BWV 244
Johann Sebastian Bach Aria „Höchster, mache deine Güte” z Kantaty nr 51
Johann Sebastian Bach Aria „Mein gläubiges Herze” z Kantaty nr 68
Johann Sebastian Bach Aria „Quia respexit” z „Magnificatu” BWV 243
Charles-Maria Widor „Marche du Veilleur de Nuit” z cyklu „Bach’s Memento”
Franz Schubert Du bist die Ruh
Robert Schumann Mondnacht
Franz Schubert Ständchen
Richard Wagner „Pilgerchor” z dramatu muzycznego „Tannhäuser” (opracowanie: Ferenc Liszt)
Stanisław Moniuszko Na skrzydłach pieśni
Jan Maklakiewicz Offertorium z „Mszy polskiej”
Witold Lutosławski Lacrimosa
 

Galeria »


KONCERT XIII

 
 
  SULEJÓW
15 sierpnia 2008 / piątek / 19.30

OPACTWO CYSTERSÓW PW. ŚW. TOMASZA W SULEJOWIE / ul. Opacka 13

Koncert Piotra Kusiewicza i Andrzeja Szadejki

Piotr Kusiewicz tenor / Andrzej Szadejko organy / Magdalena Sasin prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Gdańska Tabulatura Organowa Phantasia primi toni
Wileńska Tabulatura Organowa Magnificat octavi toni
Liber Usualis Magnificat anima mea
Claudio Monteverdi Salve, o Regina
Adam z Wągrowca Ave Maris Stella
Johann Gottfried Müthel Fantasie G-dur
Friedrich Christian Mohrheim Nun freut euch lieben Christen g’mein, Wer nur den lieben Gott lässt walten, Wie schön leuchtet das Morgenstern
Johann Gottfried Müthel Fantasie F-dur
Marcin Józef Żebrowski Arie: „Suscepit Israel” i „Sicut locutus est” z „Magnificatu”
Joseph Haydn Utwory na organy zegarowe
Franz Schubert Ave Maria
Jan Kanty Pawluśkiewicz Pieśń „Pani na Siklawie” z „Nieszporów ludźmierskich”
Henri Seroka „Ave Maria” z filmu „U Pana Boga za piecem”
 

Galeria »


KONCERT XIV

 
 
 
  POŚWIĘTNE
17 sierpnia 2008 / niedziela / 19.00

BAZYLIKA MATKI BOSKIEJ ŚWIĘTORODZINNEJ W STUDZIANNIE-POŚWIĘTNEM

Inauguracja organów po generalnym remoncie
Koncert w przededniu 40. rocznicy koronacji Świętego Obrazu
Zespół Wokalny „all’Antico” / Jakub Garbacz organy / Aleksandra Bęben prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Antonin Tucapsky Pater mi
Antonin Tucapsky Pater meus
Edvard Grieg Ave Maris Stella
Vytautas Miskinis Gloria
Jan Podbielski Praeludium in d
Johann Gotfried Walther Concerto h-moll del Signore Vivaldi
Johann Sebastian Bach Preludium i Fuga d-moll BWV 539
Johann Sebastian Bach Wachet auf ruft uns die Stimme BWV 645 (opracowanie chorałowe)
Felix Mendelssohn-Bartholdy II Sonata organowa c-moll op. 65 nr 2
Tomasz Kiesewetter Preludium i Toccata C-dur
Jan Maklakiewicz „Msza polska” na głos solo, czterogłosowy chór mieszany i organy

Do posłuchania - materiał redaktor Anny Kolasy z Radia Łódź

Wideo »    Galeria »


KONCERT XV

 
 
  INOWŁÓDZ
23 sierpnia 2008 / sobota / 21.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IDZIEGO W INOWŁODZU / pl. Kazimierza Wielkiego

„Muzyka Ziemi Obiecanej”
Kwartet Smyczkowy „Apertus”: Joanna Łuczak skrzypce / Marta Kalińska skrzypce / Joanna Krysińska-Gwarda altówka / Maria Katarzyna Filipiak wiolonczela // Krystyna Pietranek-Kulis prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
Piotr Marczewski Tango z filmu „Trędowata”
Piotr Marczewski Tematy z filmów: „Daleko od szosy”, „Wakacje z duchami”, „Znachor”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Pan Samochodzik i templariusze”, „Rejs”, „Rzeczpospolita Babska”
Henryk Czyż Etiuda jazzowa na kwartet smyczkowy
Wojciech Lemański Temat z filmu „Anna”
Włodzimierz Korcz Ballada „07 zgłoś się”
Piotr Hertel Temat z filmu „Miś Uszatek”
 

Galeria fotografii z koncertu »

Galeria zdjęć ze spływu »


KONCERT XVI

 
  PODDĘBICE
24 sierpnia 2008 / niedziela / 21.00

PARK PODDĘBICKIEGO DOMU KULTURY I SPORTU / ul. Mickiewicza 9/11

„Tango – siódmy zmysł”
Zespół „New Tango Bridge”: Wiesław Prządka bandoneon, akordeon / Paweł Wajrak skrzypce / Michał Nagy gitara / Grzegorz Frankowski kontrabas // Katarzyna Jamróz śpiew / Anna Iberszer i Constantin Rüger taniec / Elżbieta Stępnik prowadzenie koncertu

Galeria »


KONCERT XVII

 
 
 
  PABIANICE
30 sierpnia 2008 / sobota / 20.00

MUZEUM MIASTA PABIANIC – ZAMEK / ul. Stary Rynek 1

„Fryderyk Chopin. Pieśni bez słów”
Lena Ledoff Project z gościnnym udziałem Janusza Brycha
Lena Ledoff fortepian / Janusz Brych saksofon / Krzysztof Ciesielski kontrabas / Roman Ślefarski perkusja

PROGRAM PROJEKTU
Życzenie / Melodia / Piosnka litewska / Wiosna / Narzeczony / Fryderyk w kosmosie / Nokturn

Galeria »


KONCERT XVIII

 
 
  SIERADZ
31 sierpnia 2008 / niedziela / 18.00

KLASZTOR SIÓSTR URSZULANEK W SIERADZU / ul. Dominikańska 16

„XVIII wiek w Polsce i nie tylko...”
Orkiestra Barokowa „Concerto Polacco” / Zespół Wokalny „Sine Nomine” / Marek Toporowski dyrygent

PROGRAM KONCERTU
Jan Engel Symfonia d-moll część 1
Marc-Antoine Charpentier Trzy części „Messe de Minuit” („Mszy na Pasterkę”): Kyrie, Gloria, Agnus Dei
Joseph Haydn Dwa Responsoria pasyjne (opracowanie: Michał Zygmuntowski; ze zbiorów jasnogórskich)
Józef Zeidler Regina angelorum
Józef Zeidler Veni creator
Józef Kobierkowicz Musae piae
Johann Sebastian Bach Oratorium na Boże Narodzenie wstęp do IV części

Galeria »


KONCERT XIX

 
 
 
 
  ŁÓDŹ
KONCERT FINAŁOWY
7 września 2008 / niedziela / 19.00

FILHARMONIA ŁÓDZKA / ul. Narutowicza 20/22

Koncert „Motion Trio”
„Motion Trio”: Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn, Paweł Baranek akordeony / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina / Szymon Bywalec dyrygent / Krystyna Pietranek-Kulis prowadzenie koncertu

PROGRAM KONCERTU
kompozycje „Motion Trio” w aranżacjach Krzesimira Dębskiego

Wideo »   


 

 


 

projekt: K. Tyczkowski                                       realizacja: Makolab